Aydın-Didim-Kuşadası-Obstetricion Aydın-Didim-Kuşadası-Obstetricion Aydın-Didim-Kuşadası-Obstetricion

İlginizi Çekebilir


Kanıta Dayalı Tıp

Her gün yazılı ve görsel medyada “bilgi olduğunu iddia ettikleri” yeniliklerle bombardıman altındayız. Bir önermenin başına “uzmanlar diyor ki…” girişinin yapılması bilinçaltımızda şiddetli bir pozitif önyargı oluşmasına yetebiliyor. Farkında değiliz! Daha cümle bitmeden inandık bile! Kakao yağı gebelikteki çatlakları önlüyormuş. Gebeyken mutfaktaki üst dolaplara ulaşmaya çalışıp vücudumu esnetirsem bebeğim düşebilirmiş. Düşük tehlikesi yatak istirahati ile geçermiş…gibi yüzlerce ve binlerce iddia.

Bu yoğun veri akışının ve denetsiz yayınların olduğu ortamda uzmanların bile kafası karışıyor. Hangisi doğru? Kime ve hangi iddiaya inanalım ve bilgi olarak kabul edelim? İşte yanıtı: Gerçeğin birden çok felsefi tanımlaması olmasına rağmen -aramızdaki dehalar için hariç- genelde bir gerçek vardır. Herhangi bir konuda gerçeğe, yani gerçek bilgiye ulaşmak için insanlar deneme yaparlar. Bu denemeler milyonlarca yıldır insan beyninin evriminde en üst noktaya ulaşmamıza yol açmıştır. Deneriz. Denemeler ile öğreniriz. Zaman içerisinde deneme stratejilerimiz de gelişti. Özellikle son bir kaç yüzyıl içersinde, şartlar kontrollü bir şekilde değiştirilerek sonuçlar daha sistematik olarak gözlenmeye başlandı. Dünyanın neresinde tekrarlanırsa tekrarlansın, kim denerse denesin, aynı şartlarda aynı sonuçların alınması ile pozitif bilim deyimini ortaya çıkmaktadır.Bilim tarafsızdır.

Son bir kaç on-yıl içerisinde ise “Kanıta Dayalı Tıp” uygulaması dünya çapında yaygınlık kazanmıştır. Daha öncesinin uygulaması olan “eskiler bilir” “hocamız diyorsa doğrudur” anlayışları yavaş yavaş terkedilmektedir. Kanıta dayalı tıp anlayışında, konu üzerinde yapılmış yüksek bilimsel kalitedeki çalışmaların varlığına güvenilir. Yüksek bilimsel kaliteden kasıt ise Randomize Klinik Çalışmalar ve bunların metaanalizleridir. Bu deneyler (klinik çalışmalar) dünya çapında ve özellikle yüksek ekonomik ve bilimsel gücü olan ülkelerde gerçekleştirilmekte ve sonuçları bilimsel dergilerde yayınlanmaktadır. Her bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın sonucu gerçeğe yakın olmayabilir. Gerçeğe en yakın sonucu, yüksek kalitedeki, akıllıca dizayn edilmiş çalışmalar verecektir. Dolayısıyla herhangi bir konuda (kadın hastalıkları ve doğum) bir önerme ya da iddia ile karşılaştığımızda bunu kimin ve neye dayanarak söylediğini bilmeliyiz. Mutlaka referans aramalıyız.

Referansı “bunu herkes bilir canım” veya “ bunca yıldır çalışıyorum ve hep böyle yaparım” veya “ben bunun kitabını yazdım kardeşim” olan ile referansı saygın bir bilimsel dergide yayımlanmış güçlü bir yayın olan iki yaklaşım arasındaki fark gerçeğe yaklaşılan bir adım olacaktır. Gerçek Gözünüz Açık Olsun!
Diğer Başlıklar

Kanıta Dayalı Tıp

Üç ve Dört Boyutlu Ultrasonografi Üzerine

  • Dr. Emre Zafer
  • Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı